Szlak Nordic Walking wokół jeziora Łagowskiego

Łagów to malownicza miejscowość w województwie lubuskim, już w latach międzywojennych był znany jako miejsce turystyczno-wypoczynkowe. Najstarsza część z zamkiem Joannitów i dwoma zabytkowymi bramami znajduje się na przesmyku między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim.

Właśnie dookoła tego ostatniego prowadzi wytyczona przez Łagowskie Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej i Pieszej trasa Nordic Walking. Całkowita długość ścieżki: 9 km ( 8.5 wg mojego GPSa). 3 km to droga utwardzona, 6 km to ścieżki leśne, czasem nawet dość wąskie. Szlak oznakowany jest w obu kierunkach, teoretycznie co 300 m, ale w praktyce pierwszy odcinek oznaczony jest rzadziej. Na trasie są trzy miejsca piknikowe ze stołami, w tym dwa zadaszone.

Początek (i jednocześnie koniec) szlaku znajduje się blisko historycznego centrum Łagowa, tuż za wypożyczalniami sprzętu wodnego i bazą lokalnego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Początek szlaku prowadzi szeroką, wygodną drogą leśną razem z żółtym szlakiem rowerowym, praktycznie cały czas wzdłuż brzegu jeziora, po drodze mijamy sporo pomostów wędkarskich i kilka ławek, na których można przysiąść w chwili zmęczenia...

Ciekawszy, trochę trudniejszy etap zaczyna się po przekroczeniu rzeczki Łagowa (drewniany mostek) w mniej więcej połowie trasy. Od tego miejsca szlak to już w większości wąska ścieżka leśna, prowadząca wzdłuż skarpy nad jeziorem. Jeśli ktoś chce się tu wybrać rowerem, to w tej części stanowczo przyda się rower górski, a nie trekingowy.

Po leśnym odcinku szlak wychodzi na ośrodek wypoczynkowy „Zacisze” i dalej prowadzi betonową drogą do asfaltu. Dochodzimy poboczem wzdłuż drogi (ok 100m) do oznakowanego chodnika i dalej wygodnie aż do centrum Łagowa. Mijamy zamek i obie bramy żeby dotrzeć znów do miejsca gdzie zaczynaliśmy.

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię