Szlak pieszy "Szlak śląskiego dinozaura" z Opola do wsi Grodziec

Szlak śląskiego dinozaura prowadzi z Opola do wsi Grodziec przez Suchy Bór, Chrząstkowice, Dębską Kuźnię, Ozimek, Krasiejów

Wycieczkę rozpoczynamy w Opolu. Ulicą częstochowską kierujemy się na wschód. Na skrzyżowaniu w Lędzinach skręcamy w prawo i idziemy na południe do Suchego Boru. Tam możemy skorzystać z uroków basenu ze zjeżdżalnią i boiskiem do gry w siatkówkę. Następnie przez Chrząstkowice dochodzimy do Dębskiej Kuźni skąd leśnymi ścieżkami idziemy do wsi Ozimek. Po drodze mijamy Rezerwat Srebrne Źródła. Ozimek znany jest z tradycji hutniczej. Ponad 250 lat temu zbudowano tutaj Królewską Hutę „Malapane”. To tutaj znajduje się najstarszy most łańcuchowy w Europie. Ma on 30 metrów i powstał w 1827 roku.

Kolejnym etapem wędrówki jest Krasiejów, w którym warto odwiedzić Dinopark. Wieś słynie w Europie z powodu wykopalisk paleontologicznych. To tutaj odkryto szczątki gadów i płazów, a także dinozaurów sprzed 230 mln lat. Nasza wycieczka kończy się we wsi Grodziec przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół ten stanowi miejsce pielgrzymkowe dla Związku Sybiraków. 

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię