Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-7

11-kilometrowy trakt R-7 prowadzi do kilku ciekawych miejsc na północno-zachodnim skraju Puszczy Zielonki. Rozpoczyna się w Murowanej Goślinie, która jest głównym węzłem szlaków rowerowych w tej części powiatu poznańskiego. Po drodze mija zabytkowy kościół w Białężynie i ruiny szlacheckiego dworu w Nieszawie.

Do leżącej kilkanaście kilometrów od Poznania Murowanej Gośliny można przewieźć swój rower pociągiem. Na zachód od stacji PKP znajduje się główny rynek miasta, otoczony z czterech stron małymi, zabytkowymi kamieniczkami. Najważniejszym zabytkiem Murowanej Gośliny jest stojący pośrodku tego placu kościół farny pw. św. Jakuba. Powstał on w XVII w., a w jego bryle można dostrzec cechy architektoniczne zarówno gotyku, jak i renesansu i baroku. Innymi ciekawymi obiektami w mieście są klasycystyczna świątynia poewangelicka z przełomu XVIII i XX w. oraz niewielki pałacyk Winterfeldów w miejskim parku, kilkaset metrów na południe od rynku.

Aby dotrzeć do punktu startowego szlaku rowerowego po Puszczy Zielonce R-7, musimy wyjechać z rynku główną ulicą około 300 m na północ, a następnie skręcić w lewo, w ulicę Jodłową. Nasz trakt po minięciu kilku posesji powoli wychodzi z terenu zabudowanego, prowadząc skrajem pól uprawnych do ulicy Starczanowskiej. Udajemy się tą ostatnią na północny zachód. Po pewnym czasie stare drzewa, z początku dość luźno rozsadzone wzdłuż drogi, zaczynają tworzyć zwartą, śródpolną aleję.

Szlak rowerowy R-7 doprowadza po pewnym czasie na skraj lasu. Przy siedzibie leśnictwa Starczanowo skręcamy w prawo i po krótkim, leśnym odcinku wyjeżdżamy na kolejne pola uprawne. Droga prowadzi teraz na północ, do niewielkiej osady Białęgi. Mijamy tam skrzyżowanie z Małym Pierścieniem Rowerowym Murowana Goślina i jedziemy cały czas prosto, do Białężyna. Najciekawszym obiektem w tej miejscowości jest zabytkowy, murowany kościółek pw. św. Tymoteusza. Parafia w Białężynie istnieje już od XII w., natomiast jej obecna świątynia została wzniesiona w miejscu wcześniejszych, drewnianych kościołów w 1825 r. Na pierwszy rzut oka budynek posiada typowe cechy stylu klasycystycznego, jednak odróżniają się od nich dwa zwieńczone ostrymi łukami, neogotyckie okienka wieży nad głównym wejściem.

Z Białężyna szlak rowerowy R-7 prowadzi do pobliskiej wsi Nieszawa, w której można zobaczyć piętrowy pałac z przełomu XIX i XX w. Niestety znajduje się on obecnie w bardzo złym stanie technicznym i od wielu lat czeka w odosobnieniu na odzyskanie dawnej świetności. Mijamy w Nieszawie kilka zabudowań dawnego PGR-u i docieramy na skraj lasu, który jest punktem końcowym naszego traktu. Spotyka się on w tym miejscu z Dużym Pierścieniem Rowerowym po Puszczy Zielonce, którym możemy pojechać na zachód, do Pacholewa, albo na wschód, do Długiej Gośliny.

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię