brak oznaczenia

Września - Babskie Jeziora

Babskie Jeziora to zespół małych jezior i jest ich sześć: Ósemka (6 ha), Uli (8 ha), Cyganek (2 ha), Baba (3 ha) i Okrąglak (3 ha). Kiedyś były jednym jeziorem, ale już dawno temu rozdzieliły się - ich łączy łączy strumień zwany Baba, dopływ Cybiny. Potoczną nazwę „Babskie” wzięły od jednego z nich - jeziora Baba. Leżą ukryte w lesie przy szlakach turystycznych prowadzących z Pobiedzisk w kierunku Czerniejewa. Obok Jeziora Baba przebiegają szlaki: niebieski i żółty oraz trakt rowerowy R-12. Latem można ukryć się przed upałem i skorzystać z dzikich kąpielisk, które są niestety nie strzeżone. Można dojechać samochodami, rowerami czy motorami.Nieopodal jezior znajduje się nadleśnictwo Jezierce wraz dwoma ścieżkami przyrodniczo-leśnymi oraz można zorganizować ognisko. Także w kilku miejscach (np, nad jeziorem Uli) są dostępne ławki wraz z miejscem na ognisko. Natomiast na południu od jezior, w Niekielce znajduje się schronisko młodzieżowe oraz zabytkowy, ewangelicki kościółek, który służy jako miejsce spotkań artystów ze słuchaczami.

Uwaga: w okolicach jezior Babskich (ale i nie tylko) występują żmije zygzakowate w znacznych ilościach ale jednocześnie warto podkreślić, ze w ostatnich latach nie dochodziło do śmiertelnych ukoszeń.

Trasa zaczyna się we Wrześni a kończy się przy parkingu i miejscu odpoczynku nad Jeziorem Uli i częściowo pokrywa się z ścieżką prowadzącą do Czerniejewa lecz pozwala na uniknięcie piachu, który utrudnia całą wycieczkę. Do dyspozycji mamy drogi utwardzone i leśne, gdzie po obfitych opadach deszczu można natknąć na błoto. Od czasu do czasu należy spodziewać się fanów quadów oraz jazdy konnej.

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię