brak oznaczenia

Września - Szwajcaria Czeszewsko-Żerkowska - Środa Wlkp

Celem wycieczki było zdobycie kilka skrzynek geocachingowych a także... spotkanie z jesienną naturą w przepieknęj scenerii Szwajcarii Czeszewsko-Żerkowskiej. 

Szlak zaczyna się na trasie "15" z Wrześni do Miłosławia i jest ona dość ruchliwa z uwagi na tranzyt z północy na południe, dlatego należy wykazać się szczególną ostrożnością. Niemniej okolica jest bogada w alternatywne dróżki, znacznie bogatsze i bezpieczniejsze dla uczestników wyprawy rowerowej. 

W Miłosławiu warto zatrzymać przy kościołach (katolicki i ewangelicki), by potem skoczyć do parku obejrzeć pałac i przywitać się z Balladyną - pomnikiem poświęconym Juliuszowi Słowackiemu. Wyjeżdżając z Miłosławia można odwiedzić pobliską Bażantarię i Pałac Myśliwski w Bugaju. W roku 2011 położono zupełnie nowy asfalt na trasie Kozubiec - Orzechowo, który nie dośc, ze jest szeroki ale także  bezpieczny.

W Czeszewie skręcamy w lewo, mijając zabytkowy, drewniany kościółek w kierunku wałów nadwarciański, gdzie jest ulokowany prywatny prom Nikodem. Kursuje on od marca do października i jest niestety płatny:

  • 1zł /os
  • 1zł /rower
  • 5zł /auto
Po drugiej stronie znajduje się rezerwat Las Czeszewski, utworzony z dwóch rezerwatów Czeszewo  Lutynia.  Na brzegu jest ulokowany parking, gdzie można ze spokojem odpocząć i obserwować np. kajakarzy, Na terenie rezerwatu znajduje się sporo ścieżek edukacyjnych, takich jak Stare Dęby, o długości ok. 500 m (czas przejścia 0,5 h), gdzie atrakcją są trzy stare pomnikowe dęby, starorzecze „Mała Starucha” i kamień H. Sienkiewicza, upamiętniający jego pobyt w tych okolicach.Jadąc dalej przez las, mijamy starorzecza i rentencje. 

Opuszczając rezerwat  kierujemy się w stronę Lutynii, skąd można zaobserwować przepiekną okolicę Szwajcarii Żerkowskiej, zwłaszcza w okresie jesiennym. Aby uniknąć problemów z prawem (jazda po wałach), poruszamy się trochę okreżną drogą w kierunku Śmiełowa, gdzie znajduje się pałac poświęcony Adamowi Mickiewiczowi, który przebywał w 1831 roku. Obok pałacu oczwiście znajduje się pięknie zadbany park. 

Dalej kierujemy się w kierunku Lgowa, gdzie znajduje się drewniana świątynia pw. Narodzenia NMP, zbudowana najprawdopodobniej w XVII wieku. Po bokach znajdują się murowane dobudówki: kruchta oraz kaplica grobowa Gorzeńskich z pierwszej połowy XIX wieku. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze późnorenesansowe z początku XVII wieku. 

Od Lgowa uciekamy w kierunku Dębna nad Wartą, gdzie korzystamy z przeprawy promowej - w okresie niekursowania promu, należy skorzystać z mostu kolejowego, znajdujacego sięw promieni 200-300metrów. Znajduąc się po drugiej stronie brzegu jedziemy wałami do Pięczkowa (warto podziwiać różnorodną nadwarciańską florę i faunę). Nastepnie wjeżdzamy do lasu, w którym znajdziemy wiele ciekawych tras, np. do Miłosławia przez leśniczówkę Brzeczka i Wiosna. Dróżki w lesie są na szczeście utwardzone, rzadko kiedy spotkać można piach. W ten sposób omijamy dłuższy fragmen trasy katowiskiej (E11), dość niezalecanej dla rowerzystów... ale niestety trzeba pokonać 500m fragment by dostać się do leśnej drogi do Nietrzanowa, 

W Nietrzanowie można zdecydować się na wycieczkę w kierunku Środy Wlkp (dość blisko) albo do Wrześni bocznymi drogami gminnymi. 

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię