Zielony szlak, Andrychów (PKP) - Świnna Poręba (Jamnik)

Zielony szlak pieszy prowadzi z Andrychowa przez Wapienicę i Gancarz na Groń Jana Pawła II. Z ostatniego z tych szczytów można dalej zejść przez Królewiznę i Suszyce do wsi Świnna Poręba, przy której trwają zaawansowane prace nad zaporą, mającą stworzyć nowe jezioro retencyjne w Beskidach.

Andrychów liczy sobie 22 tysiące mieszkańców i znajduje się na zachodnim skraju województwa małopolskiego. To położone u stóp Beskidu Małego miasteczko ma silne, sięgające XVIII w. tradycje przemysłowe. Poza swoimi hotelami i pensjonatami oraz wygodnym dostępem do pobliskich szlaków górskich, Andrychów może zainteresować turystów też kilkoma ciekawymi zabytkami. W jego centrum na pewno warto zobaczyć tzw. zameczek andrychowski, czyli spory, murowany dwór rodu Bobrowskich. Ten parterowy budynek powstał w XIX w. w stylu klasycystycznym, a nieco ze średniowiecznego charakteru dodają mu dobudowane po bokach, romantyczne wieżyczki. Dwór jest otoczony parkiem, a w pobliskiej, zabytkowej powozowni funkcjonuje obecnie restauracja. Cennym zabytkiem w Andrychowie jest także kościół p.w. św. Macieja z pierwszej połowy XIX w. Przy miejskim rynku można zaś odnaleźć ponad stuletnie, drewniane domy z podcieniami.

Zielony szlak rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Andrychowie i biegnie na wschód, aż na zalesione stoki Wapienicy. Jest to 531-metrowy szczyt w paśmie Bliźniaków i Ostrego Wierchu, położony we wschodniej części Beskidu Małego. Na północnym zboczu Wapienicy można zobaczyć zbudowane z wapienia, charakterystyczne Skałki Andrychowskie. Zielony trakt przechodzi z tego wzgórza na Pańską Górę (432 m n.p.m.), a następnie na 545-metrową Kobylą Głowę, na której stokach wyrasta niewielka wioska Zagórnik.

Kolejnym celem szlaku jest wznoszący się na 802 m n.p.m. Gancarz, z którego schodzi się dalej górskim grzbietem do położonej niecałe 70 m niżej Przełęczy pod Gancarzem. Z tego miejsca czeka nas kolejne, strome podejście, aż na Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.). Szczyt ten aż do 2004 r., zanim przybrał imię obecnego patrona, był zwany Jaworzyną. Można na nim znaleźć kaplicę poświęconą pamięci Papieża Polaka. Ciekawym eksponatem w jej wnętrzu jest fotel, na którym Jan Paweł II zasiadał podczas jednej ze swoich wizyt na Pogórzu Śląskim w latach 90-tych XX w. Na Groniu Jana Pawła II można przenocować w schronisku PTTK „Leskowiec”.

Zielony szlak prowadzi dalej tzw. jaśkową drogą na Królewiznę (817 m n.p.m.). Nazwa tej góry wzięła się stąd, że w zamierzchłej przeszłości należała do dóbr królewskich. Trakt schodzi następnie przez niższy o 200 m szczyt Suszyce do Świnnej Poręby. Ta ostatnia jest wioską usytuowaną przy drodze z Wadowic do Suchej Beskidzkiej. W jej sąsiedztwie trwa budowa wysokiej na 50 m tamy na rzece Sakwie i towarzyszącego jej zbiornika retencyjnego. Ukończenie inwestycji ma nastąpić około 2014 r. Nowy akwen w Beskidach być może zostanie nazwany Jeziorem Wadowickim. 

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię