Zielony szlak pieszy Rytro (szkoła) - Polana Kramarka

Zielony szlak z Rytra na Polanę Kramarską pozwala przejść się na ponad 7-kilometrową wycieczkę po malowniczych wzgórzach Pasma Rardziejowej w Beskidzie Sądeckim. Po drodze pokonuje on wysokość względną ponad 580 m, wspinając się w rejon szczytów Niemcowa i Złotułki.

Przebieg:

Szlak rozpoczyna się w centrum Rytra przy szkole. Idziemy najpierw na południowy zachód, mijając zabudowania miejscowości. Za kolejnymi willami i małymi pensjonatami możemy dojrzeć coraz wyraźniej trawiaste stoki i falującą mozaikę niewielkich poletek uprawnych otaczających miasteczko. Szlak podchodzi stopniowo pod górkę, prowadząc nas do łagodnego wąwozu. Po chwili znajdujemy się w wąskim, śródleśnym, trawiastym korytarzu, w którym mijamy kilka kolejnych, samotnych domów.

Po kilku kilometrach, na leśnym odcinku trakt zaczyna skręcać w prawo, a następnie znów ostro w lewo, wijąc się lekko wśród górskich stoków. Warto z tego względu zwracać baczną uwagę na jego oznaczenia. W drugiej części szlaku podejście jest też nieco bardziej strome niż na początku naszej wycieczki. Wychodząc po paru godzinach z lasu na otwartą przestrzeń, znajdujemy się już na Polanie Kramarka.

Ciekawostki:

Leżące na wysokości około 340 m n.p.m. Rytro ma do zaoferowania turystom wiele miejsc noclegowych w pensjonatach, schroniskach i prywatnych kwaterach turystycznych. Najciekawszym zabytkiem miasteczka jest średniowieczny zamek, usadowiony na zalesionym wzgórzu na prawym brzegu Popradu. Został zbudowany jeszcze za panowania dynastii Piastów, a w dobie renesansu pełnił funkcję siedziby starostów sądeckich. Obecnie stanowi dobrze zachowaną ruinę z kamienną wieżą i fragmentami grubych murów obronnych. Z góry zamkowej roztacza się wspaniały widok na zamykające dolinę Popradu górskie szczyty, położone w dole Rytro oraz odjeżdżające z tamtejszej stacji kolejowej pociągi, które powoli suną wzdłuż krętych brzegów rzeki.

Polana Kramarka zajmuje część grzbietów Niemcowej (963 m n.p.m.) i Złotułki (zwanego też Trześniowym Groniem, 1001 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Rozciąga się ona na wysokościach od 920 do 960 m n.p.m. i sąsiaduje z czterema innymi polanami o nazwach: Niemcowa, Stos, Poczekaj i Kordowiec. W dawnych czasach Kramarka była zamieszkana, a obecnie stopniowo zarasta lasem. Krzyżuje się na niej kilka ważnych szlaków turystycznych, m.in. oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki oraz żółty trakt do Piwnicznej Zdrój.

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię