Zielony szlak z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską do Toporowej Cyhrli

Łatwa, wiodąca głównie przez las wycieczka, z możliwością wyjścia na Wielki Kopieniec. Początek i koniec wycieczki – w 2 znanych i charakterystycznych dzielnicach Zakopanego: na Jaszczurówce i Toporowej Cyrhli.

Wycieczkę zaczynamy na Jaszczurówce, gdzie znajduje się wylot Doliny Olczyskiej. Przechodzimy obok Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów TPN. Ośrodek można zwiedzać – znajduje się tu ścieżka edukacyjna. Warto zrobić to wiosną, bo wówczas mamy największą szansę na obserwację zwierząt, w tym żaby trawnej, ropuchy szarej, kumaka górskiego, traszki górskiej i karpackiej oraz salamandry plamistej. Dalej wędrujemy wygodnym szlakiem wzdłuż Potoku Olczyskiego.

Dochodzimy do Polany Olczyskiej (1037 m n.p.m.) z dogodnym miejscem do postoju (stół, ławki). Przy odejściu żółtego szlaku warto na niego skręcić, by dojść do położonego o kilka minut drogi Wywierzyska Olczyskiego. Wracamy na zielony szlak, przechodzimy przez mostek na Potoku Olczyskim i zaczynamy bardziej strome podejście, które wyprowadza nas na malowniczą polanę Kopieniec (1240 m n.p.m.) – jedno z tradycyjnych miejsc wypasu owiec w Tatrach. Do dziś stoją tu dawne szałasy pasterskie.W tym miejscu możemy odbić zielonym szlakiem na bliski Wielki Kopieniec lub kontynuować wycieczkę bez zdobywania tego szczytu. Dochodzimy do szlaku czerwonego (ostatni odcinek szlaku: Wodogrzmoty Mickiewicza – Psia Trawka – Toporowa Cyrhla), który od tego miejsca wiedzie równolegle z naszym zielonym.

Szlak kończy się na Toporowej Cyrhli, wyprowadzając na Drogę Oswalda Balzera (Zakopane – Morskie Oko). Możemy stąd dojść do przystanku busa, pieszo wyjść na Cyrhlę albo zejść na Jaszczurówkę.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. michal_majka
  1. adminkasia

   Zapraszam do udziału w konkursie http://trail.pl/a/konkurs-tropiciele-czyli-wiosna-na-szlaku-z-trail-pl-i-fjord-nansen. Zdjęcie zgłaszane do konkursu nie może być kolażem, zatem jeśli chcesz dołączyć - dodaj je raz jeszcze z dopiskiem "TROPICIELE" w treści opinii :)

   PS. Jeśli danego odcinka szlaku nie ma w bazie - można go dodać samemu.

 2. michal_majka
 3. michal_majka
 4. michal_majka

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię