Żółty szlak ze schroniska PTTK "Murowaniec" na Kasprowy Wierch

Szlak wygodny, bez trudności technicznych, jednak dla osób nieprzyzwyczajonych do wysiłku ostatni odcinek z dość stromym podejściem może być męczący.

Wychodzimy z Hali Gąsienicowej spod schroniska „Murowaniec” (1500 m n.p.m.) i kierujemy się za żółtymi szlakami w prawo, w stronę widocznego stąd Kasprowego Wierchu. Ogranicza on zachodnią część Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Łatwo go poznać po widocznej nawet z dołu infrastrukturze na wierzchołku: charakterystycznej kopule Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, górnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch oraz kolejce krzesełkowej, która wiedzie prawym ograniczeniem doliny (tzw. Doliną Suchą Stawiańską) pod szczyt Kasprowego. Mimo istnienia tej infrastruktury rejon pod podporami kolei krzesełkowej zamieszkuje kolonia świstaków.

Podchodzimy łagodną i wygodną ścieżką w rejon dolnej stacji kolei krzesełkowej. Teraz czeka nas podejście na Suchą Przełęcz – kluczowy, jeśli chodzi o nastromienie, odcinek szlaku. Wysiłek rekompensują otwierające się widoki na Dolinę Zielonych Stawów Gąsienicowych zwaną pojezierzem, i otaczające ją szczyty. Możemy podziwiać charakterystyczne masywy Kościelców i Świnicy. Osiągamy Suchą Przełęcz (1950 m n.p.m.) pomiędzy Kasprowym Wierchem a Beskidem – strategiczny punkt, w którym krzyżują się szlaki. Stąd prowadzi m.in. szlak na stronę słowacką, do Doliny Cichej. Jesteśmy bowiem dokładnie na granicy państw. Z Suchej Przełęczy już tylko kilka minut marszu dzieli nas od szczytu Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.). Poznamy go nie tylko po budynku obserwatorium, ale także po dzwonie stojącym na wierzchołku.

Na szczyt możemy dojść odcinkiem czerwonego szlaku.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. monika_jurkiewicz

  Odcinek niedługi ale dość męczący. Wymagana dobra kondycja fizyczna - dużo schodów. Jednak widoki rekompensują :)

 2. olga_ciolczyk
 3. pawel_salomon

  bardzo przyjemna wędrówka.

 4. redzki

  W zimę może być bardzo męczący. Tworzą się tam zaspy gdzie wpada się minimum po kolana. Często dużo, dużo wyżej. W trakcie intensywnej zamieci śnieżnej najlepszym rozwiązaniem jest zejście na nartostradę.

  • 30597 - User reviews: redzki about Żółty szlak ze schroniska PTTK "Murowaniec" na Kasprowy Wierch
  • 30598 - User reviews: redzki about Żółty szlak ze schroniska PTTK "Murowaniec" na Kasprowy Wierch
  • 30599 - User reviews: redzki about Żółty szlak ze schroniska PTTK "Murowaniec" na Kasprowy Wierch
 5. artur_banczarek

  Zejście z Kasprowego do Murowanca - idealna wycieczka dla podróżujących z chętnym do spacerów dzieckiem. Jedne z fajniejszych widoków, szlak w dobrym stanie a dla rodziców frajda że ich czterolatek tak dzielnie pokonuje trasę w tej części Tatr :-) Polecam

 6. rostek

  2019.04.21

  zejscie z Kasprowego do Murowanca bardzo przyjemne ale tylko w butach trekingowych.

  Raki niepotrzebne.

  • 2019.04.21

zejscie z Kasprowego do Murowanca bardzo przyjemne ale tylko w butach trekingowych.

Raki niepotrzebne. - User reviews: rostek about Żółty szlak ze schroniska PTTK "Murowaniec" na Kasprowy Wierch

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię