Racibórz - szlaki, przewodniki i artykuły

Żółty Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych, Rakowiec gr. państwa - Bierawa PKP

Żółty Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych, Rakowiec gr. państwa - Bierawa PKP

Szlak prowadzi nas miejscowościami w których w dwudziestoleciu międzywojennym były Polskie Szkoły Mniejszościowe. Na większości szkół są pamiątkowe tablice. Szlak prowadzi przez dwa województwa - śląskie i opolskie. W całości ma 85,3 km, z czego około 63 km w województwie śląskim, około 22,3 w województwie opolskim. W Ciechowicach czeka nas przeprawa promem przez Odrę.

Fragment Szlaku Husarii Polskiej z Rud do rezerwatu "Łężczok"

Fragment Szlaku Husarii Polskiej z Rud do rezerwatu "Łężczok"

Jest to bardzo ciekawy fragment długodystansowego Szlaku Husarii Polskiej, wiodącego z Będzina do położonych tuż przy granicy z Czechami Krzanowic. Nazwa szlaku nawiązuje do słynnej odsieczy Wiednia, gdyż prawdopodobnie tą trasą wędrowały wojska Jana III Sobieskiego na ratunek stolicy Cesarstwa Austriackiego. Opisywany odcinek Szlaku Husarii Polskiej przebiega przez Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” i łączy jego dwie największe atrakcje – pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach oraz rezerwat „Łężczok”, znajdujący się na terenie gminy Nędza w [...]

Subregion Zachodni - rowerowe Śląskie

Subregion Zachodni - rowerowe Śląskie

Każdy turysta wie, gdzie leżą znane śląskie miasta jak Rybnik, czy Racibórz. Lecz gdy wspominałem o planach wyjazdu do Subregionu Zachodniego, znajomi wyobrażali sobie mnie jadącego na rower gdzieś pod niemiecką granicę. A tymczasem Subregion Zachodni to potoczne określenie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Ciekawego i - wbrew wciąż funkcjonującym, mylnym wyobrażeniom - zielonego i przyjaznego rowerzyście regionu, świetnego na małą, weekendową wyprawę rowerową.